Aktualności

Podsumowanie działalności Koła 2018/2019

« wróć

Na pierwszym zebraniu Koła Bezpieczeństwa Narodowego powitaliśmy nowych członków i
przedstawiliśmy im plan działania na ten rok. Wybraliśmy również delegacje która udała się w listopadzie do Wrocławia na konferencję naukową.

Dzień 1

Dnia 21.11.2018 r. Rozpoczęła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: " Bezpieczeństwo Antyterrorystyczne Budynków Użyteczności Publicznej", w której wzięliśmy udział w składzie: Patryk Kuzański, Weronika Dorocińska, Mariusz Zawadzki.

Oficjalne rozpoczęcie odbyło się o godzinie 8 w Centrum Konferencyjnym – Terminal Hotel Wrocław. Po części bardziej oficjalnej rozpoczęły się wystąpienia delegatów. Każdy z nich miał 15 minut na przedstawienie poruszanego przez siebie tematu.Jako pierwszy wystąpił prof. Tomasz Aleksandrowicz z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Zwrócił on naszą uwagę na kierunek w którym zmierza współczesny terroryzm. Gdzie jest go najwięcej na świecie,oraz powiedział o tym w jaki sposób działa obecnie terroryzm i jak coraz sprawniej przeprowadza różne ataki.

Kolejną występującą była dr. Karolina Wojtasik która w bardzo przejrzysty sposób ukazała nam to w jaki sposób werbowani są i przygotowywani są nowi terroryści. Dzięki jasnym statystyką i wielu przykładom które mroziły krew w żyłach, przedstawiła nam jak poważnym i bardzo niebezpiecznym staje się to problemem. Następną osobą był sam organizator tzn: mjr rez. dr inż. Jarosław Stelmach, który w swoim wystąpieniu pokazał nam perspektywy, ilość, rozmaitość budynków użyteczności publicznej. Przedstawił swoje stanowisko w sprawie zarządzania obiektami użyteczności publicznej. Zaprezentował nam kluczowe elementy ochrony owych budynków. Po bardzo interesujących wykładach nadeszła pora na tzw: Panel Ekspercki. W tym czasie eksperci z danej dziedziny byli poddani ogniowi pytań na które z wielką płynnością i pewnością odpowiadali. W pierwszym Panelu Eksperckim wzięli udział autorzy najnowszych publikacji tematyki bezpieczeństwa antyterrorystycznego. Bywały momenty kiedy atmosfera była napięta i zaczęło to przypominać debatę ale dzięki temu mogliśmy nauczyć się, że każda osoba ma inne spojrzenie na daną sytuację. Po przerwie obiadowej rozpoczęły się kolejne wystąpienia. Odbywały się one w równoległym czasie w dwóch różnych salach.

W Sali 1 odbywała się sesja pt: " Ochrona IK oraz obiektów podlegających obowiązkowej ochronie". W czasie od 14 do 18 poruszane były tematy m.in ochrony obiektów wojskowych na które wypowiadał się płk Wojciech Łomnicki z KGŻW w Warszawie. Wysłuchaliśmy również bardzo interesującego wystąpienia na temat dronów i ich rodzai. Dowiedzieliśmy się o "jammer" – neutralizator dronów za pośrednictwem fal radiowych.W tym samym czasie w sali obok odbywały się wykłady na temat " Ochrony obiektów nie podlegających ochronie". Mogliśmy dowiedzieć się o wielu ciekawych akcjach które były przeprowadzane przez samych prelegentów. Dr. Bartosz Maziarz z UO opowiedział nam o trwającej 8 godzin akcji w jednym z akademików należących do Uniwersytetu Opolskiego. Dzięki zdjęciom, które nam zaprezentował mogliśmy bardziej zrozumieć schemat przeprowadzanych ćwiczeń w przypadku ataku terrorystycznego. Osobą której nie mogliśmy się doczekać był prof. Waldemar Zubrzycki który opowiedział nam o przeprowadzonej przez siebie akcji ćwiczeniowej, która była jedną z największych w Polsce. Akcja ta pt. : " Forum" miała miejsce w 11 marca 2004 r. w warszawskim Pałacu Kultury. Akcja trwała od 19 do 5.50 następnego dnia. Przedstawił nam ilość funkcjonariuszy z poszczególnych jednostek która brała w tym udział. (O godzinie 18 nastąpiło zakończenie wykładów w dniu pierwszym) i rozpoczęły się przygotowania do uroczystej kolacji na której miał zostać ogłoszony wynik konkursu na nową nazwę konferencji w którym udział wzięła cała (nasza) trójka reprezentantów.

Dzień 2

Poprzedniego dnia na uroczystej kolacji zostały ogłoszone wyniki konkursu. Niestety nikomu z naszej trójki delegatów nie udało zająć zaszczytnego pierwszego miejsca. Nie wyszliśmy jednak niedocenieni, ponieważ znaleźliśmy się wszyscy w dwudziestce wyróżnionych osób. W ramach wyróżnienia każdy z nas dostał książkę o tematyce bezpieczeństwa narodowego.

Drugi dzień konferencji rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 w tym samym miejscu. Konferencja w dniu dzisiejszym również była podzielona na dwie sale. W sali pierwszej odbywały się wykłady na temat związany z " Działaniami antyterrorystycznymi w obiektach w kontekście specyfiki współczesnych zagrożeń" . Pierwszym prelegentem był kom. mgr Jarosław Sikora z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wypowiadał się on na temat masowych migracji, jakie niosą one za sobą konsekwencje. W swojej prezentacji odnosił się do wielu informacji podawanych przez różne portale społecznościowe. Następnym występującym był dr Rafał Batkowskie ze Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP, który przygotował prezentację na temat, którym byliśmy bardzo zaciekawieni, ponieważ tyczył się on zagranicznych bojowników terrorystycznych. Przedstawił nam realne zagrożenia, postarał się na miarę możliwości zobrazować psychikę ataków i osób je przeprowadzających. Kolejną osobą, która przeprowadziła wykład była mgr Wiktoria Trybuł z AszWoj w Warszawie. Pani magister wypowiadała się na temat rozwoju terroryzmu na arenie międzynarodowej w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Widać było w jak dużym stopniu rozwinął się terroryzm w ostatnich latach. Przedstawiła nam również prognoze jak może być za kilka lat.

O godzinie 10.00 scenę przejął mgr inż. Dariusz Jaksa z WSBIP "Apeiron", który wypowiadał się na temat realnych zagrożeń związanych ze stacjami sprężenia gazu ziemnego. Jego zdaniem są to bardzo niebezpieczne cele które mogą zainteresować w najbliższym czasie terrorystów. Dr. Jakub Marszałkiewicz był następnym prelegentem dzisiejszych wykładów i wypowiadał się on na tematy związane ze statkami powietrznymi. Zwrócił naszą uwagę na to, że terroryzm nie ogranicza się tylko do zamachów " na ziemi" ale równie niebezpieczne mogą być zamachy powietrzne jak np. Ten z 11 września. O ochronie infrastruktury opowiadał nam płk rez. dr inż. Zbigniew Skwarek z ASzWoj w Warszawie. Zaraz po nim występował mgr. Łukasz Pogonowski który jest Radcą Prawnym. Zajął on się bardziej sprawami cywilnoprawnymi pokrzywdzonych w zdarzeniach. Opowiadał on o tym jaką pomoc otrzymują oraz o co mogą się domagać i co im się należy. Ostatnim występującym przed przerwą była mgr Marta Bachor z Akademii Sztuki Wojennej. Przedstawiła nam w jaki sposób zapewnia się bezpieczeństwo w miastach. Równolegle w sali drugiej przeprowadzony był panel specjalistyczny na temat " Bezpieczeństwo w tym antyterroryzm banków, placówek bankowych oraz bankowych urządzeń samoobsługowych"

O godzinie 11 w sali 2 odbyły się wykłady na temat zabezpieczeń.
Po przerwie w sali 1 odbył się panel ekspercki na temat " Edukacja antyterrorystyczna jako skuteczne narzędzie do wzmacniania ochrony antyterrorystycznej budynków użyteczności publicznej".

Równolegle w sali 2 prowadzone były w dalszym ciągu wykłady na temat ochrony obiektów i
zabezpieczania ich. Pokazane nam były różne rodzaje kamer monitoringu, rodzaje dronów, bramek oraz bramek zatrzymujących pojazdy na imprezach masowych. Wykłady te były przeprowadzone przez: Tomasza Polusa z firmy Polvision, mgr inż. Zbigniewa Skurczyńskiego z firmy Everbridge INC, mgr inż. Jarosława Jaźwińskiego z firmy DFE Security, Damiana Kempy z firmy Mactronic oraz przedstawiciela firmy aeroMind.

O godzinie 14.40 na sali 1 odbyło się oficjalne zakończenie konferencji przez mjr rez. dr inż. Jarosława Stelmaha.
Konferencja wzbogaciła naszą wiedzę o wiele nowych interesujących rzeczy, pozwoliła nam spojrzeć na pewne sprawy z perspektywy ekspertów dzięki czemu czujemy się bardzo usatysfakcjonowani tym wyjazdem.


 

Na pozostałych zebraniach staraliśmy się poznać zainteresowania wszystkich członków aby
dopasować plan działania na przyszły rok akademicki. Zorganizowaliśmy również w styczniu Zebranie Walne na którym wybraliśmy nowe władze KBN.
Przewodniczący : Patryk Kuzański
Zastępca Przewodniczącego : Weronika Dorocińska
Zastępca przewodniczącego od spraw marketingu : Konrad Stasiak

Rozpoczęliśmy również starania w nawiązaniu współpracy z I KMP w Łodzi. Po wielu
rozmowach z Panią Komendant Prewencji I KMP w Łodzi udało nam się ustalić oczekiwania obu stron.

Na koniec roku akademickiego w ramach Dnia Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowaliśmy spotkanie dla zarówno dziennych jak i zaocznych studentów BN oraz wykładowców. Mieliśmy okazje również dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat Dworzec Fabryczna, dzięki zorganizowanym przez nas spotkaniu.